КЗ "Богодухівський ЗДО № 5 "Ялинка"
«В наших руках все майбутнє країни»

Презентація "Інтегрований підхід до організації дистанційної освіти""

https://docs.google.com/presentation/d/1Nyl_MlzFSBUB27X2gmZNGFrEKeNekYof/edit#slide=id.p1

Презентація "Комплексний підхід до розвитку комунікативно-мовленнєвої компетенції дошкільників"

https://docs.google.com/presentation/d/1cGq13YfkB2dviEuA8XU3GgQycSEcROLG/edit#slide=id.p1

Презентація "Фізичний розвиток дошкільників"

https://docs.google.com/presentation/d/159w4RWpVgLnMpPTGKDr-QeQ6NcQvLcGS/edit?usp=share_link&ouid=102216483791594144380&rtpof=true&sd=true

Збірник тез та доповідей учасників Всеукраїнської науково-практичної конференції

«Творча діяльність у роботі вихователя закладу дошкільної освіти». Житомир,2021

 

Білоус Л.С.,

вихователь-методист

Комунальний заклад «Богодухівський заклад дошкільної освіти

(ясла-садок) № 5 «Ялинка» Богодухівської міської ради

Богодухівського району Харківської області»

м. Богодухів, Харківська область, Україна

 

РЕАЛІЗАЦІЯ ПРИНЦИПІВ ПЕДАГОГІКИ ПАРТНЕРСТВА У ВЗАЄМОДІЇ ЗАКЛАДУ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ З БАТЬКАМИ МАЙБУТНІХ ПЕРШОКЛАСНИКІВ

У Концепції дошкільного виховання в Україні, Державній національній програмі «Освіта» України у ХХІ ст., Законі України «Про дошкільну освіту», Базовому компоненті дошкільної освіти підкреслюється значимість родинного виховання, передбачається взаємопроникнення сімейного і суспільного виховання з метою створення для кожної дитини єдиного, дитиноцентричного виховного середовища. Нині ефективність дошкільної освіти пов’язана з організацією освітнього процесу на засадах педагогіки партнерства. Це спонукає до оновлення змісту і форм співпраці педагогів ЗДО з батьками вихованців. В основу взаємодії сучасного ЗДО із сім`єю покладено співробітництво. Ініціаторами його встановлення мають виступати педагоги ЗДО, оскільки вони професійно підготовлені до освітньої роботи і розуміють, що її успішність залежить від злагодженості і наступності у вихованні дітей. Вихователь має переконати батьків, що співробітництво потрібне в ім’я дитини.

Саме тому одні із завдань роботи нашого закладу дошкільної освіти націлені на партнерство і взаємодію з батьками, забезпечення наступності між дошкільною і шкільною освітою.

Наголошу, що взаємодія з батьками є пріоритетним напрямком нашої роботи впродовж багатьох років, бо саме при такій взаємодії можливо створити умови для всебічного гармонійного розвитку ініціативної, компетентної та самодостатньої особистості, так як зазначено у Базовому компоненті дошкільної освіти в Україні.

Педагогіка партнерства ґрунтується на відповідних принципах.

повага до особистості;

доброзичливість і позитивне ставлення;

довіра у відносинах, стосунках;

діалог – взаємодія – взаємоповага;

розподілене лідерство;

принцип соціального партнерства.

Безперервний та послідовний розвиток людини від народження і, в ідеалі, упродовж усього життя – це одне з основних завдань сучасного освітнього процесу. У цьому процесі дуже важлива наступність освіти, а тим самим партнерство з батьками майбутніх першокласників.

Особливістю оновленого Базового компонента є можливість для батьків брати активну участь у розвитку компетентностей дитини.

Метою партнерства є інтеграція батьків у педагогічний процес шляхом створення необхідних і достатніх умов для залучення сім'ї до супроводу дитини у освітньому процесі.

Побудова ефективного партнерства здійснюється у двох напрямах:

• підготовка педагогічного колективу до взаємодії з батьками;

• залучення батьків до процесу життєдіяльності ЗДО.

У нашому закладі дошкільної освіти дві групи дітей старшого дошкільного віку, одна з них інклюзивна, де виховується троє наших улюбленців з особливими освітніми потребами.

Роботу щодо побудови ефективного партнерства організовуємо за двома напрямами: інформаційно-просвітницьким та практичним.

Вибудовуючи план і стратегію спілкування з родинами педагоги нашого закладу намагаються робити акцент не лише на теоретичному висвітленні певних питань освітнього процесу підготовки дітей до школи, а на формуванні у батьків практичних навичок організації розвитку і життєдіяльності майбутніх першокласників.

Поряд з традиційними формами взаємодії з батьками особливо популярними як у педагогів, так і у батьків є нетрадиційні форми спілкування, які схожі на ігри, розважальні програми, спрямовані на налагодження неформальних контактів з батьками, привернення уваги до закладу дошкільної освіти, його важливості, в тому числі, для підготовки дітей до школи.

Вони поділяються на інформаційно-аналітичні (анкетування, опитування), дозвілля (спільні дозвілля, свята, участь батьків у виставках), пізнавальні (педагогічні ігри, практикуми, консультації в нетрадиційній формі), наочно-інформаційні (дні відкритих дверей, перегляди різних видів освітньої діяльності).

Хочу звернути увагу на відмінності у організації співпраці з батьками у попередні роки та у період карантинних обмежень. На перший план тут вийшло використання ІКТ, які розширили можливості спілкування з батьками та є ефективним джерелом отримання інформації. Зручним способом такого зв’язку і педагогами і батьками визнано сайт закладу дошкільної освіти та viber-групи. Це дозволяє інформувати одночасно всіх батьків, проводити дискусії, спілкування з різних, іноді і складних, питань.

У результаті впровадження у роботу з батьками ІКТ побачили підвищення інтересу батьків до освітнього процесу у ЗДО, виявили рівень психолого-педагогічної компетенції, рівень педагогічної культури батьків, створили єдине інформаційне середовище

Індивідуальні та інформаційно-аналітичні форми взаємодії набули форми консультування, співбесід, опитувань по телефону, у viber-групах, анкетування.

Наочно-інформаційні форми взаємодії від інформаційних матеріалів зазвичай розміщених у групових роздягальнях набули вигляду електронних інформаційних листів, електронних пам’яток для батьків: «Що повинен знати майбутній першокласник», «Як вчити дітей здоровому способу життя». «Ігри з дітьми», «Комп’ютер і дитина»;

фотовиставок малюнків дітей і батьків: «Миру усім нам на нашій планеті», «З Україною у серці», «Обережно, дорога!», «Мій домашній улюбленець», «Пам'ять про ветеранів».

Традиційно багато років поспіль ми проводимо дні відкритих дверей, які дають можливість познайомити батьків з закладом дошкільної освіти, його правилами, традиціями, досягненнями, планами, особливістю освітньої роботи, зацікавити батьків і залучити до участі у житті закладу. Цьогоріч ми не стали відмовлятися від цієї форми співпраці і дні відкритих дверей «Все починається з добра» (листопад) та «Партнерство і взаємодія» (квітень) набули вигляду відеоролику про життя групи, закладу та участь у цьому батьків. Після чого у viber-групах обох наших старших груп були активні дискусії батьків. Оскільки така комунікація відбувається не лише на площині «батьки – вихователь», а і «батьки-батьки», це активізує батьківську спільноту, формує коло однодумців, залучає до співпраці і пасивних батьків.

Групові форми взаємодії зазвичай включають в себе планові групові консультації, цілями яких є засвоєння батьками певних знань, умінь, допомога у розв’язанні проблем. Тематикою наших групових консультацій на сайті закладу було: Поради батькам майбутніх першокласників, Як розвивати у шестирічок обидві півкулі головного мозку, Функціональна готовність дитини до школи, Готуємося разом до шкільного життя, Інклюзивна освіта – вибір батьків;

у viber-групах: Не робіть роботу за дітей, Дефіцит батьківської любові, Чим зайнятися з дитиною вдома, Співпраця: садочок – діти – батьки, Виховуємо без насильства та ін.

Не можна не нагадати якими дієвими формами групової пізнавальної співпраці завжди були:

- практикуми «Цікаво про звуки», «Готуємо руку до письма»;

- круглі столи «Роль дитячої книжки в мовленнєвому розвитку дітей», «На порозі НУШ»;

- ділові ігри «Як спілкуватися, щоб уникнути конфліктів»;

- квест-ігри «Що таке здоров’я дитини»

- ток-шоу «Готуємося до шкільного життя», «Корисні ігри»;

- дискусії «Дитина і комп’ютер», «Готовність дитини до школи. Що це?»

- спільні проєкти «Наша газета», «Наше місто – нашим людям»;

 

відвідування освітньої діяльності (різноманітні режимні моменти);

презентації «Наші цікаві будні», «Що ми знаємо».

В основі таких заходів діалог, що дає змогу: різнобічно осмислити наявні знання і життєвий досвід батьків освоювати нові знання формувати переконання, світогляд, активну життєву позицію розвивати вміння вести діалог: будувати доказовий ряд, критикувати і слухати критику, переконувати; формулювати думки, публічно висловлюватися.

Така співпраця допомагає: згуртувати батьківський колектив зняти психологічне напруження заохочувати до діалогу, взаємодії одне з одним, виробляти спільну думку, формувати педагогічні вміння та навички, спонукати обмінюватися досвідом щодо виховання дітей. Під час інтерактивних заходів ми моделюємо життєві ситуації, граємо в рольові ігри, розігруємо театральні епізоди, обговорюємо та розв’язуємо проблемні ситуації.

Нажаль, умови сьогодення не дозволили використати ці форми роботи, вони були замінені дискусіями та обміном досвідом через спілкування у viber-групах. Тематикою таких спілкувань було: Ігри наших дітей, Цікава фізкультура вдома, Математика навколо, Як готувати дитину до школи та ін.

Були проведені анкетування: Що я знаю про дошкільний заклад, Компоненти готовності дитини до школи, Роль батьків у роботі ЗДО.

Також було запропоновано батькам челенджі: «Привітай виховательку зі святом», «Віршик для мами», «Моя прогулянка вдома».

Новинкою стало запровадження смартмобу.

Смартмоб (від англ. розумний натовп) — це форма соціальної організації людей за допомогою засобів мережі інтернет та смартфонів Аби підвищити мотивацію батьків та долучити до участі в освітньому процесі і житті закладу ми обирали найактивнішу людину серед батьків та «запалювали» її ідеєю смартмобу. А вона передає цю ідею, як естафету, іншим батькам за допомогою соціальних мереж та мобільних додатків.

Для батьків вихованців старшої групи № 1 ми запустили смартмоб «Весна-красуня в гості завітала», а для батьків старшої групи № 2 після заняття на якому діти з тіста ліпили пташок і після випікання ласували ними смартмоб «Ліпимо, ліпимо тістечко».

Батькам були запропоновані традиційні творчі майстерні «Осінні витівки», «Збережемо зелену красуню».

Нас непокоїло, що все ж батьки не можуть безпосередньо спостерігати життя дітей у закладі, брати участь у освітній діяльності, батьків новоприбулих вихованців цікавили умови перебування та як проходить день дитини, чим він заповнений і ми вирішили створити періодичний електронний фотожурнал «Дошколярик». Вихователі фіксували цікаві моменти різних режимних процесів і щотижня батьки отримували такий фото журнал.

Серед колективних форм роботи з родинами майбутніх першокласників у нас завжди були батьківські збори, в тому числі, за участі учителів. Так як провести збори ми не мали можливості, то заочно знайомили батьків з майбутніми вчителями, школою, учителів з батьками і дітьми.

Традиційно батьки наших вихованців брали участь у підготовці та проведенні різноманітних свят і розваг відповідно до плану роботи закладу. Щоб батьки не були відірвані від такої цікавої сторінки життя дітей у закладі дошкільної освіти ми вели фото і відеозйомку таких заходів і направляли їх батькам.

Сучасні форми роботи зацікавлюють батьків своєю оригінальністю та новизною, сприяють згуртуванню педагогічного та батьківського колективів, допомагають подолати бар’єри у спілкуванні. У процесі цікавої спільної діяльності у батьків та педагогів народжуються свіжі думки та нові ідеї.

Опитування та анкетування, які ми періодично проводимо довели ефективність організованої у період пандемії співпраці. Не дивлячись на те, що батьки не мали змоги безпосередньо бувати у закладі та все ж значно зросла обізнаність батьків про організацію роботи закладу та підвищився інтерес до спільної освітньої діяльності з дітьми.

Тож ми для себе визначили результативність такого партнерства.

1. Вихователі краще зрозуміли, що вихователь – це носій змін, ключова фігура освітнього процесу, партнер дітей і батьків у підготовці дітей до подальшого навчання у школі, адже Концепція НУШ передбачає також трикутник партнерства: вчитель - учень – батьки.

2. Вихованці старших груп відчули підтримку і зацікавленість батьків.

3. Батьки почали дивитися на світ очима своєї дитини, більше дізналися що має знати та вміти дошкільник, вступаючи до першого класу, як підготувати свою дитину до школи, які вимоги ставлять вчителі до перпшокласників. Модернізація традиційних та використання інноваційних форм сприяють підвищенню взаємодії педагогічного колективу і родин, створюють позитивний імідж ЗДО, сприяють активній участі батьків у житті закладу, встановлюють позитивний тон взаємин батьків і вихователів, довірливе ставлення до них, бажання дітей відвідувати заклад та свою групу.

Ми не просто випадкові люди,

Яким байдужі спільні турботи,

Поєднали думки нас єдині повсюди,

Разом ми беремося до роботи.

Ми ділимо наші знання і досвід,

Новим ідеям відкриваємо серця,

Суперечкам не даємо привід

І віримо один одному до кінця.

Спільні плани, мета і цілі у нас,

Довіра безмежна кожну хвилину,

Недарма нам відведено разом час,

Щоб достойно зростити дитину.

Логін: *

Пароль: *